Studia, nawet te dzienne, na publicznej uczelni to spory wydatek. Spore koszta generuje wynajem mieszkania, utrzymanie, zakup niezbędnych pomocy naukowych. Skąd wziąć fundusze na cel? Rozwiązaniem może okazać się dedykowany studentom nisko oprocentowany kredyt studencki.
Czym są kredyty studenckie?

Kredyty studenckie ma w swojej ofercie kilka banków. To specjalna oferta pożyczki skierowana do studentów: nisko oprocentowana,  z odroczonym terminem spłaty,  nieporównywalnie bardziej opłacalna niż kredyt gotówkowy lub konsumpcyjny.

Pieniądze otrzymane z kredytu studenckiego można przeznaczyć między innymi na:

  • wynajem mieszkania,
  • koszty utrzymania poza domem,
  • odłożyć albo zainwestować.

Co miesiąc student otrzymuje na swoje konto do 400 do 1000 złotych. Za podstawową transzę bank uznaje kwotę 600 złotych, jednak żak może wnioskować o jej obniżenie do 400 złotych lub podwyższenie do 800 lub do 1000 złotych, wedle swoich potrzeb.

Sprawdź również jak finansowo poradzić sobie na studiach.

Jak uzyskać kredyt studencki?

O kredyt studencki mogą starać się osoby studiujące w trybie dziennym lub zaocznym, na uczelni publicznej lub prywatnej, jeśli rozpoczęły naukę przez 25. rokiem życia, oraz doktoranci. Aby student mógł wystąpić z wnioskiem do banku, dochód w rodzinie nie może przekraczać 2500 złotych na osobę.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające status studenta oraz wymagane przez bank dokumenty dla celów wyliczenia zdolności kredytowej.

Sprawdź także inne ważne informacje o kredycie studenckim.

Kiedy trzeba zacząć spłacać kredyt?

Jedną z zalet kredytu studenckiego jest odroczenie spłaty. Kredyt studencki trzeba zacząć spłacać po dwóch latach od zakończenia studiów, a czas spłaty jest dwa razy dłuższy niż okres otrzymywania kredytu – tak więc student, który korzystał z kredytu przez dwa lata, ma cztery lata na jego spłatę.
Jeśli student przerwie studia, obowiązek spłaty kredytu rozpoczyna się począwszy od następnego miesiąca. O umorzenie kredytu mogą starać sie najlepsi absolwenci uczelni.