Kredyty gotówkowe - jaki i gdzie je brać

Jakie są sposoby na zabezpieczenie pożyczki?

Posted on 13 czerwca 2019 by Alek

Każda osoba, która udziela pożyczki zawsze musi się odpowiednio zabezpieczyć. Nie może bowiem dopuścić do sytuacji, w której może nie otrzymać zwrotu pożyczonych przez siebie pieniędzy. Formy zabezpieczeń wyróżnić można kilka.

Najczęstszym sposobem na zabezpieczenie pożyczki jest tzw. zestaw. Podzielić można go na dwa rodzaje. Zestaw zwykły oraz zestaw rejestrowy. Jeśli chodzi o zestaw zwykły to mowa tu o zabezpieczeniu na środkach ruchomych. Innymi słowy pożyczka może być udzielona np. pod zastaw samochodu lub np. jakieś maszyny lub urządzenia. Pamiętać jednak należy, że w przypadku rejestru zwykłego zabezpieczeniem nie może być mieszkanie lub dom. Jeśli chodzi o zestaw rejestrowy to w takim przypadku zabezpieczeniem pożyczki mogą być także zbywalne prawa majątkowe.

Inną formą zabezpieczenia pożyczki jest także hipoteka. Jest to z pewnością najbezpieczniejsza forma zabezpieczenia dla pożyczkodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczek zabezpieczonych hipoteką udzielać mogą tylko i wyłącznie banki. Nie jest to forma zabezpieczenia, z której skorzystać może osoba prywatna, która udziela pożyczki innej osobie.

Kolejną formą zabezpieczenia jest tzw. poręczenie. Poręczenie polega na tym, że osoba trzeba zobowiązuje się do spłaty pożyczki jeśli pożyczkobiorca nie będzie wywiązywał się z umowy pożyczki. Pamiętać jednak należy, że poręczycielem może być jednie osoba, której sytuacja finansowa na to pozwala. Pożyczkodawca często będzie w takiej sytuacji prosił o np. udokumentowanie dochodu w celu sprawdzenia czy w razie konieczności poręczyciel będzie w stanie spłacić zobowiązanie pożyczkobiorcy.

Categorized As

Bez kategorii, chwilówka, kalkulator kredytowy, kredyt gotówkowy, kredyt inwestycyjny, kredyt mieszkaniowy, kredyt studencki, pożyczki